Zdrowie (wg. WHO) to nie tylko brak choroby czy niepełnosprawności, ale stan pełnego: fizycznego, psychicznego, społecznego i duchowego dobrostanu.
Jak rozumieć komponenty zdrowia?
- zdrowie fizyczne – prawidłowe funkcjonowanie organizmu, jego układów i narządów;
- zdrowie psychiczne:
- zdrowie emocjonalne – zdolność do rozpoznawania emocji, wyrażania ich w odpowiedni sposób, umiejętność radzenia sobie ze stresem, napięciem, lękiem, depresją, agresją,
- zdrowie umysłowe – zdolność do logicznego, jasnego myślenia;
- zdrowie społeczne – zdolność do nawiązywania, podtrzymywania i rozwijania prawidłowych relacji z innymi ludźmi;
- zdrowie duchowe – u niektórych ludzi związane z wierzeniami i praktykami religijnymi, u innych osobisty zbiór zasad, zachowań i sposobów osiągania wewnętrznego spokoju i równowagi.
Od czego zależy nasze zdrowie ?
- Według WHO na zdrowie indywidualne i zdrowie zbiorowości wpływa wiele czynników. Są to głównie warunki środowiska zewnętrznego, czynniki genetyczne, warunki ekonomiczne, poziom wykształcenia, stosunki międzyludzkie w bliskim otoczeniu i w rodzinie. W mniejszym stopniu jest to dostępność i korzystanie z opieki zdrowotnej.
-
Według kanadyjskiego Ministra Zdrowia Lalonde'a występują cztery czynniki wpływające na stan zdrowia człowieka. Są to: genetyka ( biologia) 16% środowisko 21% styl życia 53% oraz opieka zdrowotna 10%
-
Zdrowie można więc zachować i polepszyć nie tylko dzięki zastosowaniu dorobku zaawansowanej nauki o zdrowiu i opiece zdrowotnej, ale także poprzez wybór prawidłowego stylu życia.