Przedszkole Samorządowe nr 19 z Oddziałami Integracyjnymi zlokalizowane jest na osiedlu Na Stoku 98. Nasze przedszkole otoczone jest zielenią z nowoczesnymi placami zabaw, Bajkowym Ogrodem i terenem do gry w piłkę.
Do przedszkola uczęszczają dzieci w wieku od 3 – 6 lat oraz dzieci posiadające orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. W przedszkolu znajduję się 14 sal do zajęć wychowawczo – dydaktycznych, w tym dobrze urządzona sala do zajęć Integracji Sensorycznej oraz gabinety: logopedyczny, dwa terapeutyczne – wyposażone w różnorodne pomoce dydaktyczne wspierające wielozmysłowe poznanie świata przez dziecko oraz sale ruchu. Sale urządzone są zgodnie z potrzebami rozwojowymi wychowanków.
Nasza historia…
Przedszkole rozpoczęło swoją działalność w roku szkolnym 1989/1990. Początkowo placówka otrzymała nr 65, funkcje dyrektora pełniła mgr Halina Dziurzyńska, wicedyrektorem wybrano mgr Joannę Iwańską. Po kilku latach zmieniono numer przedszkola nadając mu nazwę Przedszkola Samorządowego nr 19 z Oddziałami Integracyjnymi, Dyrektor Halina Dziurzyńska opracowała „Innowacyjny program pracy przedszkola z grupami integracyjnymi”, który w roku 1995/1996 został pozytywnie zaopiniowany i zatwierdzony do realizacji. Od tamtej pory w przedszkolu wspólnie bawią się i pracują NASZE dzieci.
W roku 2005 przed przedszkolem stanęła groźba likwidacji. W obronie placówki stanęli, zarówno rodzice naszych wychowanków, jak i mieszkańcy Osiedla Na Stoku. To dzięki nim i ich zaangażowaniu, przedszkole istnieje i corocznie oferuje swoje usługi.
Od początku istnienia przedszkola, nauczyciele wykazywali się dużą inicjatywą w obszarze promocji placówki. Znamienną inicjatywą wyróżniającą PS nr 19 spośród innych kieleckich przedszkoli była organizacja /od lat 90 do roku 2005/ Świętokrzyskich Igrzysk Przedszkolaków /jedynej tego typu imprezy w województwie/. Do głośnych osiągnięć placówki, które zarówno bawiły, edukowały jak i promowały Przedszkole był cykl zajęć z komentarzem metodycznym /emitowanych przez telewizję regionalną TV Kielce/ pt. „Mamo, tato idę do szkoły”. Rok rocznie uczestniczymy w zajęciach edukacyjnych organizowanych na jednej z hal wystawowych Targów Kielce podczas organizowanych tam Targów Edukacyjnych
W roku 2007 stanowisko dyrektora powierzono mgr Dorocie Majchrowskiej, mgr Joanna Iwańska pozostała na stanowisku v-ce dyrektora.
Od roku 2011 do 2023 dyrektorem placówki była mgr Beata Schmid, natomiast od stycznia 2013 funkcje v-ce dyrektora pełni mgr Agnieszka Wysocka. Od 2023 roku dyrektorem placówki została mgr Karina Kanclerz , funkcję v-ce dyrektora pełni mgr Agnieszka Wysocka.
W roku 2024 stanowisko dyrektora p.o. powierzono mgr Agnieszce Wysockiej, a v-ce dyrektorem została mgr Paulina Malec.
Nauczyciele i Dzieci Przedszkola od początku istnienia z radością brali udział w szeregu lokalnych imprezach i konkursów. Opracowano wewnątrzprzedszkolne programy w zakresie: profilaktyki, adaptacji, interwencji, zdrowia i bezpieczeństwa. Proponowane w nich zabawy, zajęcia i spotkania promują zdrowy styl życia we wszelkich jego aspektach. Przedszkolaki zaprzyjaźniły się z przedstawicielami Policji, Straży Miejskiej, Straży Pożarnej, wojska, leśnictwa, służby zdrowia. Z nieskrywaną radością witają gości w progach przedszkola czego dowodem są liczne zdjęcia, podziękowania i wyróżnienia.
Cykliczne stały się Festyny Rodzinne, obchody Dnia Babci i Dziadka, urodziny dziecka i wiele innych. Współpraca z kieleckim WDK doskonale wpisała się w realizacje tematyki regionalnej /czynny udział dzieci w różnych typach zajęć np.: plastycznych, muzycznych, choreograficznych, tanecznych organizowanych przez WDK/. Nie można pominąć wieloletnich kontaktów z LOP. Koordynatorzy na terenie naszego przedszkola - Renata Podsiadło współpracują z LOP osiągając znaczące sukcesy w kształtowaniu wrażliwości przyrodniczej u dzieci. Dzięki organizowanym rajdom, zajęciom w siedzibie oddziału, a także spotkania z leśniczym i wyjazdy do lasu od lat propagowane są zachowania proekologiczne, zwracając uwagę dzieci na piękno przyrody i uroki ziemi świętokrzyskiej.
Nauczyciele podejmują wyzwania promujące przedszkole nie tylko na terenie województwa. Wiele z nich koordynuje mgr Agnieszka Wysocka, która poprzez różnorodne formy kreacji przybliża dzieciom ich „małą Ojczyznę”. Celem podejmowanych działań jest wdrożenie dzieci do aktywnego poznawania regionu świętokrzyskiego, jego tradycji, obrzędów, ludzi sztuki. Dzieci z najstarszych grup już dwu krotnie zaprezentowały przedstawienie pt.:„Wesele w świętokrzyskim” oparte na tekście S.Suchorowskiego „Wesele świętokrzyskie” z roku 1958.
Nasi nauczyciele aktywnie współpracowali podczas realizacji projektów unijnych. Mgr Ewa Pawłowska brała udział w ogólnopolskich badaniach prowadzonych przez Centrum Metodyczne Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej w Warszawie, mgr A. Koźba i mgr A. Wysocka uczestniczyły w ogólnopolskim projekcie realizowanym przez Akademię Świętokrzyską – obydwa projekty realizowane były w roku szk.2006/2007, dotyczyły badania gotowości szkolnej sześciolatków. Ponadto A. Koźba i A. Wysocka były autorkami planu zajęć „Cztery pory roku” oraz oprawy plastycznej i muzycznej dla projektu wyrównywania szans edukacyjnych dzieci z obszarów wiejskich z województwa świętokrzyskiego „Logopedicus” realizowanego w roku szk. 2007/2008 przez WSETiNS w Kielcach a współfinansowanego przez Europejski Fundusz Społeczny.
W 15 czerwca 2012 roku Przedszkole rozpoczęło kolejny etap swojej działalności - Wielki Dzień uświetniły swymi występami dzieci wszystkich grup, oklaskiwane przez szerokie grono Gości. Przedszkole zyskało patronat ŚWIĘTOKRZYSKICH SKRZATÓW.
WSZYSTKIM RODZICOM DZIĘKUJEMY ZA WYBÓR NASZEGO PRZEDSZKOLA.
ŻYCZYMY OWOCNEJ WSPÓŁPRACY I ZADOWOLENIA Z WYBORU PLACÓWKI
Pracownicy Przedszkola