Przedszkole Samorządowe nr 19 z Oddziałami Integracyjnymi

Przedszkole Samorządowe 2 w Kielcach

Mój dom- praca z obrazkiem, zabawy ruchowe, profilaktyka logopedyczna

Mieszkam w Polsce

Mój dom

1. „Domy” – praca z obrazkiem. Rodzic pokazuje obrazki przedstawiające dom jednorodzinny i blok. Dziecko określa, który dom jest niski, a który wysoki. Rodzic prosi dziecko o pokazanie np. okna wysokiego domu, drzwi niskiego domu, balkonu na wysokim domu, dachu na niskim domu. Następnie dziecko wskazuje obrazek, który przedstawia dom podobny do tego, w którym mieszka.

blok

dom

 

 

 

2. „Wysoki i niski dom” – zabawa ruchowa. Dziecko chodzi w różnych kierunkach. Na hasło: Wysoki dom! – zatrzymuje się, staje na palcach, unosząc jak najwyżej ręce. Na hasło: Niski dom! – zatrzymuje się i kuca.

 

3. ,,O domu i wędrówce” – słuchanie wiersza Czesława Janczarskiego.

 

Wracają bociany

z dalekiej podróży.

Tu gniazdo rodzinne

najlepiej im służy.

 

Pies wraca do budy,

choć biegał pół nocy,

i merda ogonem,

i patrzy nam w oczy.

 

A pszczoła, co lata

wśród kwiatów po lesie,

do ula z daleka

pachnący miód niesie.

 

Jaś wraca z przedszkola

do domu, do mamy.

Z teatru i kina

do domu wracamy.

 

Przyjemnie wędrować

po drogach dalekich.

Lecz w domu, wśród swoich –

najmilej, najlepiej!

 

4. Rozmowa kierowana pytaniami:

- Dokąd wracają z dalekiej podróży bociany?

– Co robił pies, gdy wrócił do budy?

– Dokąd leci pszczoła?

- Dokąd wraca Jaś z przedszkola?

- Kto mieszka w waszym domu?

– Co lubicie robić w domu?

 

5. „Nasz dom” – zajęcia z profilaktyki logopedycznej Patrycji Siewiera-Kozłowskiej.

W naszym domu mamy ściany (dzieci poruszają językiem w górę i w dół po policzkach wewnątrz jamy ustnej), mamy podłogi (poruszają językiem po dnie jamy ustnej za dolnymi zębami) i mamy sufit (sięgają językiem do podniebienia, wargi mają szeroko rozchylone). W domu mamy też różne urządzenia: czajnik, w którym gotuje się woda (bul, bul, bul – powtarzają onomatopeję), a gdy woda się gotuje, czajnik głośno szumi (szu, szu, szu – powtarzają onomatopeję). Mamy pralkę, która pierze nasze ubrania (językiem krążą po zamkniętej jamie ustnej w jednym kierunku), a gdy pranie się kończy, pralka mocno wiruje (drum, drum, drum – powtarzają onomatopeję). W domu mamy także lodówkę, która chłodzi różne potrawy (brrr – powtarzają onomatopeję), a gdy lodówka pracuje, cichutko sobie buczy (buuuu – powtarzają onomatopeję). W pokoju na biurku stoi sobie lampka, a gdy na podwórku jest już ciemno, lampka jednym pstryczkiem oświetla cały pokój (mówią: pstryk). Wtedy w domu robi się miło i przytulnie!

 

6. Praca plastyczna ,,Dom”

praca plastycznaa

 

 

 

 

Należy przygotować kolorowy papier, kartkę A4, nożyczki, klej, a następnie wyciąć elementy, które będą potrzebne dziecku do ułożenia domu (okna- kwadraty, dach- trójkąt, drzwi- prostokąt oraz inne szczegóły). Należy ułożyć z gotowych elementów dom, a następnie przykleić. Dziecko rozwija wyobraźnię przestrzenną, rozpoznaje kształt figur geometrycznych: trójkąt, kwadrat, prostokąt.